Až 80 % lidí s onemocněním COVID-19 neví o tom, že virus mají
Odborníci tvrdí, že roušky jsou nyní ještě důležitější kvůli počtu bezpříznakových přenašečů, kteří se pohybují na veřejnosti. Jsou však roušky skutečně to, co nás dlouhodobě ochrání? (Zdroj: www.healthline.com / www.club.live100.cz)
Vědci tvrdí, že 25 až 80 procent lidí s COVID-19 neví, že virus má.To umožňuje novému koronaviru šířit se rychleji ve společnosti.Díky těmto bezpříznakovým přenašečům je proto podle nich pro lidi ještě důležitější mít na veřejnosti zakrytý obličej.
Lidé bez příznaků jsou zdrojem 44 procent diagnostikovaných případů COVID-19
Venku se může pohybovat spousta lidí, kteří mají COVID-19, ale nemají tušení, že virus šíří. První zmínka o této možnosti je z počátku dubna od ředitele Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), Dr. Roberta Redfielda, v rozhovoru pro pobočkou National Public Radio WABE. “Jednou z informací, které jsme nyní potvrdili, je, že značný počet infikovaných jedinců ve skutečnosti zůstává bez příznaků. To může být až 25 procent, “řekl Redfield.
Poté o několik dní později vědci na Islandu uvedli, že 50 procent lidí, kteří byli pozitivní na COVID-19, nemělo žádné příznaky. Testování provedla společnost deCODE, dceřiná společnost americké biotechnologické společnosti Amgen.
V další zprávě CDC uvedl, že vědci v Singapuru identifikovali sedm shluků případů, u nichž je nejpravděpodobnějším vysvětlením výskytu sekundárních případů presymptomatický přenos. Tato zpráva byla podpořena studií Trusted Source publikovanou v polovině dubna, která dospěla k závěru, že lidé bez příznaků jsou zdrojem 44 procent diagnostikovaných případů COVID-19. Další studie zveřejněná přibližně ve stejné době navíc uvádí, že lidé mohou být nejvíce nakažliví během období před příznaky.
,,Ti z nás, kteří mají symptomy, vylučují první podstatné množství viru pravděpodobně až 48 hodin před projevy příznaků,” řekl Redfield. ,,To pomáhá vysvětlit, jak rychle se tento virus nadále šíří po celé zemi – máme bezpříznakové přenašeče.”
Jak přenos viru funguje?
“U respiračních virů není vůbec zvláštní, že by mohlo k takovému neúmyslnému přenosu dojít,” řekl Dr. William Schaffner, odborník na infekční choroby z Vanderbilt University Medical Center v Tennessee. “Je to pro virus výhodou, protože pokud se virus šíří přes zdánlivě zdravé jedince, maximalizuje se jeho přenos,“sdělila l Healthline. ,,Jakmile člověk onemocní, začne omezovat setkání s ostatními.“
Aby demonstroval, jak rychle funguje přenos viru mezi lidmi, kteří mohou nevědomky infikovat ostatní, ilustroval toto šíření v oznámení Dr. James Hildreth, prezident a výkonný ředitel Meharry Medical College a odborník na infekční nemoci. Řekl, že lidé, kteří studují šíření virů, přiřazují virům základní reprodukční čísla. “Jeden, který mě napadá, jsou spalničky. Spalničky jsou jedním z nejnakažlivějších virů, jaké jsme kdy poznali, a jejich reprodukční číslo je mezi 12 a 18,“ řekl Hildreth Healthline. “Pro srovnání, reprodukční číslo viru COVID-19 je přibližně 4. To znamená, že každá osoba, která je nakažena virem, má potenciál šířit jej na další čtyři osoby, pokud se bavíme o náchylné populaci,” vysvětlil. “Pokud na to jdete matematicky, počet nakažených lidí by se každých 6 dní zdvojnásobil. Avšak skutečnost je taková, že v některých zemích se virus zdvojnásobuje každé 3 dny, “ dodal Hildreth. Upozornil, že tento nový koronavir, který se poprvé objevil na trhu v čínském Wu-chanu v prosinci, infikoval 1,4 milionu lidí za 4 měsíce.
“Když máme co do činění s takovým virem, je vše, co můžeme udělat pro přerušení řetězce přenosu, nesmírně důležité, protože existují lidé, kteří virus šíří a nejsou si toho vědomi,” řekl. Nošení roušek je tak podle něj nyní velmi důležité. Ale funguje látková rouška vůbec? “Ve skutečnosti funguje v obou směrech,” řekl Schaffner. “Ale již víme, že roušky brání spíše šíření než získání.” Schaffner věří, že roušky mají ovšem psychologický přínos v době, kdy se zdá, že je pod naší kontrolou jen velmi málo.
Pokud však roušky brání spíše šíření, než získání, jak skutečně s virem bojovat?
Dnes už lékaři i epidemiologové přiznávají, že COVID-19 hned tak nezmizí a bude tady s námi dlouhodobě. Roušky chrání především šíření viru dále, než tomu, abychom jej nechytli. Dříve či později tak zřejmě každý z nás bude muset tomuto viru čelit.
Jak uvádí MUDr. Frej, uznávaný expert na funkční medicínu u nás, zásadní je posilovat imunitní systém. “Nikdy v našich životech nebyla důležitější doba na to, mít silný imunitní systém,” říká MUDr. David Frej. Na tom se shodují odborníci z řad doktorů i lékárníků. Najít jasný recept, jak posílit imunitu komplexně, už ale tak jednoduché není.
„V rámci podpůrné terapie vedoucí ke zvýšení nespecifické imunity lze doporučit užívání vitaminu D, betaglukanů, zinku a selenu. Vždy v doporučené denní dávce, kterou konzultujte se svým lékárníkem,“ uvedla farmaceutka Vilma Vranová z Farmaceutické fakulty Masarykovy univerzity Brno pro web Vitalia.cz. A zároveň zdůraznila, že podpora imunity nemá význam jen jako prevence, ale také pomoc v případě, že se respiračním onemocněním nakazíme – a to včetně COVID-19.
Posílení imunity neznamená jen zvýšení příjmu vitamínů a minerálů.
Imunita lidského těla je fascinující systém, který dokáže fungovat jako dobře namazaný stroj. Obdobně jako příroda, které nemusíme říkat, kdy má vycházet nebo zapadat slunce. Je tak velmi pravděpodobné, že by si náš imunitní systém dokázal pomoci téměř sám, nebýt však našeho životního stylu. Nezdravá strava, málo pohybu, permanentní stres, který se s odstartováním pandemie COVID-19 jen znásobil, ..to vše jsou aspekty, které nám i našemu obrannému imunitnímu systému výrazně škodí. Chceme-li se tedy nejen COVIDU-19, ale i dalším chronickým a civilizačním chorobám bránit, nestačí jen zvýšit příjem vitamínů a minerálů, ale řešit posílení imunitního systému jako celek.
“Lidé například trpí nespavostí, která výrazně snižuje schopnost těla tzv. dobíjet baterky a obnovovat buňky, které náš imunitní systém chrání. Stejně tak zabíjí naši imunitu stres, který je velmi často navíc příčinou zvýšeného příjmu cukru,” vysvětluje MUDr. David Frej.
Pokud se špatnými návyky fungujeme 20, 30 nebo 40 let, těžko našemu imunitnímu systému pomůže jen lehce zvýšená dávka nějakého vitamínu. A chceme-li se skutečně chránit, je třeba vnímat imunitu našeho těla komplexněji. “Nikdy není pozdě začít. Většina lidí však neví, kde začít, nebo že některých změn mohou dosáhnout relativně jednoduchými kroky,” říká MUDr. David Frej.
Právě proto v září vznikl online mentoringový program pod lékařským vedením MUDr. Davida Freje. 28denní program VÝZVA PRO IMUNITU pomáhá lidem nastavit postupné změny a aktivovat v jejich životě nové zdravotní návyky.
Dobrý večer, absolvovala jsem celý kurz VÝZVA PRO IMUNITU,za který jsem Vám vděčná, milý pane doktore Freji.
Chtěla bych ještě slyšet semináře, budou nějaké nebo je neumím najit na vašem blogu?
Prosím kde koupím čaj TULSI a NASJA olej pro lepší spánek?
Přeji Vám jenom zdravé pohodové dny a jsem s pozdravem M.Plištilová
Dobrý večer, paní Plištilová,
jsme moc rádi, že se Vám kurz líbil, a děkujeme za zpětnou vazbu.
Semináře zatím nebyly naplánovány. Co se týče čajů, najdete je na eshopu zde
Přeji hezký večer. 🙂