Co by měli rodiče vědět o chřipce a COVID-19 před odesláním svých dětí zpět do školy

Vědci se teprve začínají učit, jak se mohou časné příznaky COVID-19 a sezónní chřipky u dětí lišit. S chřipkovou sezónou, která dle očekávání začne v říjnu, budou rodiče brzy v nesnadné situaci. S obavami se budou snažit určit, zda má jejich dítě chřipku nebo COVID-19, což by mohlo vést ke karanténě nebo výletu k lékaři. Odborníci zdůrazňují, že během pandemie je důležitější než kdy dříve dostat chřipku. (Zdroj: www.healthline.com / www.club.live100.cz

Přichází chřipková sezóna – přímo uprostřed pandemie COVID-19. Obě nemoci mají podobné příznaky, což znamená, že může být obtížné odlišit jednu od druhé. Vědci se teprve učí, jak lze u dětí rozlišit časné příznaky COVID-19 a sezónní chřipky. Nový výzkum publikovaný v JAMA Network Open týmem z dětské nemocnice (Children’s National Hospital) zjistil, že u dětí s chřipkou nebo koronavirem nebyly zjištěny žádné významné rozdíly v počtu hospitalizací, přijetí na jednotku intenzivní péče (ICU) nebo pří použití plicního ventilátoru.  

Vědci zjistili, že více lidí s COVID-19 než chřipkou hlásilo při diagnostice horečku, kašel, průjem, zvracení, bolesti hlavy, bolesti těla nebo bolesti na hrudi. S chřipkovou sezónou přicházející v říjnu, by se tak rodiče mohli brzy sami pokusit rozlišit, jestli má jejich dítě chřipku nebo COVID-19, a zda nechat dítě doma v karanténě nebo jet s ním k lékaři. Jak tedy vlastně přijít na to, má-li dítě chřipku, nebo COVID-19?

Chřipka vs. COVID-19

Centers for Disease Control and Prevention (CDC) nedávno vydal odborné pokyny k rozdílům mezi chřipkou a COVID-19. „I když se COVID-19 a chřipka šíří podobným způsobem, COVID-19 je u určitých populací a věkových skupin nakažlivější než chřipka,“ uvádí organizace. Podle zprávy se liší doba projevu příznaků, které se objevují v jiný čas u pacientů s chřipkou a v jiný čas u pacientů s virem SARS-CoV-2, který způsobuje COVID-19. “Bylo pozorováno, že COVID-19 má více superšířících bodů než chřipkaTo znamená, že virus, který způsobuje COVID-19, se může rychle a snadno šířit mezi mnoho lidí a vést k neustálému šíření mezi lidmi, “uvádí web CDC. 

Jako pediatři se obáváme, že skutečný dopad COVIDu na děti ještě stále není možné definovat,” řekl Dr. Flor M. Munoz-Rivas, docent pediatrie na Baylor College of Medicine. Odborníci zdůrazňují, že dopad COVID-19 na děti by neměl být zlehčován ani na základě údajů, které byly získány v době, kdy děti zůstávaly doma, nechodily do školy a tím pádem nepřišly do styku s jinými lidmi nebo viry. “Zimní období nám poskytne příležitost posoudit tento dopad.Je tomu tak proto, že i když sociální distancování a další opatření kontroly nad COVID-19  zůstávají v platnosti, populace se obecně vrací k „běžnějším“ činnostem a kontrolní opatření nejsou důsledně dodržována, “uvedl Munoz-Rivas. Munoz-Rivas a dodal, že nevíme, co se stane, pokud letos na podzim a v zimě uvidíme mnohem více případů chřipky a COVID-19.

Horečka a kašel jsou častější u dětí s COVID-19 než u těch s chřipkou

V rámci studie vědci v nemocnici zkoumali 315 pacientů, kterým byl diagnostikován COVID-19 mezi 25. březnem 2020 a 15. květnem 2020. Porovnali tyto informace s 1 402 dětmi, u kterých byla diagnostikována chřipka v období od 1. října 2019 do 6. června 2020. Děti, které byly bez příznaků, ale byly pozitivní na COVID-19, nebyly do skupiny zahrnuty.

Ze skupiny COVID-19 bylo 17,1 % hospitalizováno, 5,7 % bylo umístěno na JIP a 3,2 procenta muselo být přesunuto na plicní ventilátory. Z dětí s chřipkou bylo 21,2 % hospitalizováno, 7 % bylo přijato na JIP a 1,9 % bylo na plicních ventilátorech. Pacienti hospitalizovaní s koronavirem měli průměrný věk 9,7 let, zatímco pacienti s chřipkou měli průměrný věk 4,2 let.

Nejčastěji hlášeným příznakem byla horečka následovaná kašlem. Více dětí s onemocněním COVID-19 mělo horečku a kašel v porovnání s dětmi nakaženými chřipkou. Větší procento pacientů s COVID-19 hlásilo příznaky, včetně:

  • průjmu
  • zvracení
  • bolest hlavy
  • bolesti těla
  • bolest na hrudi

Statisticky významný rozdíl nebyl u dětí, které nahlásily bolest v krku nebo dušnost. Protože počet pacientů s chřipkou v nemocnicích poklesl následkem zavření škol v březnu, chce se Dr. Xiaoyan Song, hlavní autor studie a ředitel Infection Control / Epidemiology at Children’s National Hospital zaměřit na následky uzavření škol vzhledem k šíření koronaviru. „Chceme posoudit kvantitativní dopad zavírání škol, abychom mohli určit, v jakém okamžiku náklady na zavírání škol a pobyt doma převažují nad přínosem snížení přenosu COVID-19 a zátěže na systém zdravotní péče,“ uvedl. 

Překrývající se příznaky

Dalším problémem pro rodiče je skutečnost, že COVID-19 a chřipka se mohou vyskytovat současně, uvedl CDC.

“Příznaky COVID-19 a chřipky jsou velmi podobné a jak tato studie ukazuje, existuje jen málo rozdílů,” řekl Dr. Nathaniel Beers, prezident systému zdravotní péče HSC a pediatr s Dětským národním lékařským centrem, který nespolupracoval na výzkumu. 

Rodiče by měli kontaktovat svého pediatra, pokud má jejich dítě horečku, kašel, průjem nebo zvrací, stejně tak s bolestí v krku, aby se zjistilo, zda by dítě mělo být testováno na COVID-19 a zda by mělo být testováno na chřipku,” řekl. “Děti mohou mít horečku z mnoha jiných příčin, takže by si rodiče neměli myslet, že COVID-19 je jediným viníkem“, upozornil Munoz-Rivas.

Čím silnější je imunita, lím menší dopad nemoc má

Lidský organismus je vybavený velmi efektivním “vojskem”, jejichž úkolem je ochránit naše tělo před cizími útoky. „Když přijdete do kontaktu s bakterií, se kterou jste se dosud nesetkali, máte v těle řadu bariér, které bakteriím brání vstoupit do vašeho těla,“ vysvětluje imunoložka Sheena Cruikshanková z Manchesterské univerzity. „Je to kůže, hlen – ten je opravdu důležitou bariérou – a také mikrobiom, což je kolektivní název pro obrovské množství mikroorganismů, které jsou součástí našeho těla, jak vně, tak uvnitř,“ uvedla vědkyně v rozhovoru pro britský zpravodaj The Guardian.

Na důležitost posílení imunitního systému nejen v době pandemie, ale i z důvodu rostoucího výskytu chronických a civilizačních nemocí apeluje i známý český lékař MUDr. David Frej. Naše zdraví, životní rovnováha a délka života souvisejí s tím, jak funguje náš imunitní systém, naše obranyschopnost. Armáda buněk, která do něj patří, stojí na stráži a stará se o to, aby do našeho těla nevnikly škodlivé mikroorganismy a cizorodé látky. Silný imunitní systém znamená zdraví a vitalitu, protože nás chrání před infekcemi a také před rakovinnými buňkami,” uvádí úspěšný lékař a odborník na přírodní léčbu civilizačních nemocí MUDr. David Frej při představování nové knihy “TVOJE IMUNITA je Tvůj nejlepší lékař”. 

MUDr. Frej je rovněž autorem online mentoringového programu VÝZVA PRO IMUNITU, který pod jeho lékařským vedením pomáhá lidem nastavit postupné změny a aktivovat v jejich životě nové zdravotní návyky. 

Související články

Otázky

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.